Blue Flower

 Funkcjonowanie Dziennego Domu Senior- Wigor w Górkach Sypniewo w czasie trzeciego kwartału 2020 roku podobnie jak we wcześniejszym kwartale zostało w pewnym stopniu ograniczone. Zgodnie z wytycznymi stosowaliśmy maseczki, środki do dezynfekcji  oraz pracowaliśmy w mniejszych grupach.

            Często prowadzone były zajęcia edukacyjne oraz  warsztaty muzyczne na których Seniorzy ćwiczyli piosenki ludowe z podziałem na role. Powodzeniem cieszyły się gry planszowe m.in.  „Kocham Cię Polsko” i  „Wielka Gra Polska” gdzie seniorzy w grupach walczyli o zdobycie podium.

Podczas warsztatów pracy twórczej seniorki tworzyły różnorodne ozdoby m.in.: zdobiły drewniane koty metodą decoupage, robiły korale  i kwiaty z wełny czesankowej oraz z tasiemek przeplatanych perełkami, ozdabiały  przepiśniki i tekturowe szkatułki ,a także ukończyły letni obraz z kuleczek bibuły. Odbyło się również wiele  pogadanek na temat zachowania bezpieczeństwa sanitarnego.

            Nasi podopieczni uczestniczyli również w II Forum Seniora, gdzie mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu innych Domów Seniora i instytucji skupiających seniorów. Ponadto udało się nam zwiedzić św. Górę Grabarkę,  Mielnik i Koterkę zachowując przy tym wymogi sanitarne.

 

Pachnących Choinką
Ciepłych Miłością
Smacznych do Syta
Moich i Twoich
Wesołych Świąt
W tym szczególnym dniu znikają cierpienia, przychodzi szczęście, 
nadzieja i radość niech Cię wypełni 
podziel się opłatkiem i złóż bliskim serdeczne życzenia.
Bo On w stajence się urodzi, więc to jest ta nadzieja i radość
przyjście na świat Jezusa syna Bożego więc śpiewajmy wesołe kolędy.

 

 

Pierwszy kwartał 2020 roku w Dziennym Domu Senior + był bardzo dynamiczny.

Gościliśmy w naszym domu jak co roku dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Jeziorku, które  wykonały wspaniałe jasełka i  koncert  pastorałek. Przybyli do nas także mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kownatach dla ,których seniorzy zaprezentowali misterium wigilijne. Odpowiadając na zaproszenie seniorzy udali się do DPS w Kownatach gdzie przeżyli wzruszające chwile podczas przedstawienia bożonarodzeniowego. Z okazji Dnia Babci i Dziadka  seniorzy zastali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Dobrzyjałowie  na uroczą część artystyczną. Również z uczniami tejże szkoły przeprowadziliśmy warsztaty twórcze podczas, których dzieci wraz z seniorami wyrabiały ozdoby walentynkowe z masy porcelanowej. Jednak największą atrakcją był teleturniej Kocham Cię Polsko , dzieci vs seniorzy. Miłym akcentem kończącym karnawał była wspólna zabawa z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Kownatach.

            Delegacja naszych seniorów uczestniczyła także w  spotkaniu seniorów w Podlaskim urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

            Odbyło się także spotkanie z policjantem na, którym zostały poruszone tematy bezpieczeństwa oraz na prośbę seniorów nowych przepisów drogowych.

            Efektami aktywności  uczestniczek podczas warsztatów pracy twórczej są m.in. zimowe mydełka, bałwanki z cekinów, aniołki z filcu, dziesiątki różańca z filcu i korali. Ponadto z myślą o świętach wielkanocnych : zajączki z cekinów, palemki z bibuły i krepiny , świąteczne karty z życzeniami ,a także  gliniane baranki, jajka i kurki.

            Rodzaje potraw wykonywanych  w czasie warsztatów kulinarnych wynikały z okoliczności na jakie były przygotowane. Seniorki piekły i zdobiły torty urodzinowe dla naszych uczestników, smażyły karnawałowe pączki jak i przygotowały stoisko ze słodkim poczęstunkiem dla biorących udział w VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych  odbywającym się w Piątnicy.

Czwarty kwartał 2019 roku w Dziennym Domu ,,Senior – Wigor” minął bardzo aktywnie.

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora odwiedzili nas Wicestarosta Łomżyński Pani Maria Dziekońska oraz Wójt Gminy Piątnica Pan Artur Wierzbowski, którzy złożyli seniorom życzenia i zapewnili o pamięci.

Nasi uczestnicy odbywali również spotkania z pielęgniarką i w ramach wyjść kulturalno-oświatowych wyjeżdżali do kina.

 Seniorzy uczcili Narodowe Święto Niepodległości włączając się do akcji „Niepodległa do hymnu” i 11 listopada o godz.12:00 odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”.

Zorganizowana  została także zabawa andrzejkowa, która  pozwoliła seniorom przypomnieć sobie tradycje  związane z tym dniem oraz zrelaksować się. W jesienno-zimowym czasie zajęcia pracy twórczej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Panie tworzyły m. in.:  fantazyjne kapelusze, gliniane wazony, ptaki na pieńkach, drzewka z tasiemek, stroiki nagrobkowe. Natomiast bliżej świąt bożonarodzeniowych dominowały: świąteczne karty, stroiki do świec, świece, aniołki kanzashi, materiałowe choinki, różnorodne bombki np. przestrzenne,  z wełny filcowanej, z cekinów, malowane metodą decoupage. Seniorzy przygotowując się do spotkania wigilijnego odbyli wiele prób oraz stworzyli scenę i wykonali rekwizyty. W ramach spotkania międzypokoleniowego z radością gościliśmy w naszych murach dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyjałowie. Dzieci z pomocą seniorów wytwarzały ozdoby bożonarodzeniowe: lampiony, aniołki i choinki.  Efekty warsztatów kulinarnych widoczne były podczas uroczystej wigilii, na którą seniorki przygotowały tradycyjne dania wigilijne i upiekły ciasta. Spotkanie wigilijne odbyło się 12 grudnia, przybyli goście, władze gminy  z Wójtem Panem Arturem Wierzbowskim na czele oraz Kierownik OPS Panią Barbarą Rutkowską złożyli świąteczne życzenia seniorom, następnie wszyscy podzielili się opłatkiem.

 

Trzeci kwartał 2019 roku w Dziennym Domu Senior -Wigor obfitował w ciekawe wydarzenia.

W ramach kończącego się projektu „Cyfrowy Senior ” realizowanego przez NOT Łomża gościliśmy w naszych murach animatorów tegoż projektu.

Podczas warsztatów pracy twórczej seniorki wyrabiały m.in.: gliniane świeczniki, słonie, ptaszki, kwiatki na szydełku, obrazy z filcu, zwierzątka z cekinów oraz malowały kwiaty na deseczkach. Przygotowując słodki poczęstunek w trakcie zajęć kulinarnych na „Bieg pamięci września” panie upiekły ciasta, pączki, rogaliki, babeczki itp. smakołyki, które były rozchwytywane przez uczestników imprezy.

Ponadto  nasi seniorzy uczestniczyli w IV Spotkaniu Seniorów uczestników placówek „Senior +” w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Warszawie organizowanego przez MRPiPS.

Nasi uczestnicy zwiedzili także Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz piękny ogród pokazowy w Pęchcinie.

 

Drugi kwartał 2019 roku w Dziennym Domu „Senior – Wigor” seniorzy rozpoczęli od wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Kownatach. Nasi uczestnicy mieli  okazję obejrzeć  tam przejmujące misterium męki Pańskiej przygotowane przez podopiecznych oraz opiekunów tegoż domu.
    Podczas warsztatów pracy twórczej panie m.in.: malowały aniołki na deskach, wyrabiały i szkliwiły  ozdoby z gliny w kształcie ryb, tworzyły kompozycje kwiatowe z krepiny w  drewnianych skrzyneczkach, plotły wianki z ziół i kwiatów. Natomiast w trakcie warsztatów kulinarnych nasi uczestnicy piekli babeczki, bezowe lizaki oraz przygotowywali i zdobili czekoladowo – biszkoptowe lizaki. Nasi seniorzy świętowali także imieniny Danuty i Janiny. W ramach projektu „Cyfrowy Senior” nasi podopieczni rozpoczęli szkolenie komputerowe mające na celu nabycie, utrwalenie i podniesienie kompetencji cyfrowych. Odbyły się także wycieczki do Kodnia i nad Morze Bałtyckie.